Sluneční svit podporuje dobrou náladu. To je známá skutečnost. Zatímco za chmurných dní bychom nejraději zůstali doma se svými milými, za letního odpoledne máme chuť vyběhnout ven za přáteli. Málokdo však tuší, že osvětlení v domácnosti může mít stejný účinek. Proto je třeba jeho výběru věnovat dostatečnou pozornost. Jak na to? Za naši energii z velké části mohou dva hormony. Zatímco Serotonin nám vykouzlí úsměv na rtech, tak melatonin v nás vzbudí touhu ulehnout ke spánku. Způsobů, jak zvýšit hladinu obou, se nabízí hned několik. Ve skutečnosti stačí zvolit
správné osvětlení domácnosti. Jeho
tepelné zabarvení se nám stane vítaným pomocníkem.
50 odstínů bílé
Než se podíváme, jakým světlem vybavit jednotlivé místnosti, je
nutné si ukázat tepelnou škálu barev. Ta se měří v jednotce Kelvin (K). Obvykle se
světelné zdroje pohybují od 2700K, což představuje barvu klasické žárovky, výjimečně pak od 2200K (barva svíčky) až po 6500K (studené bílé světlo). Uprostřed se nachází rozmezí 4000 - 4500K, které odpovídá dennímu svitu.
Výběr dle místnosti
Jak zřejmě tušíte,
jednotlivé žárovky je nejlépe volit v závislosti na místnosti. Zatímco v jistých částech domu uvítáme chladné světlo, v těch zbylých se hodí příjemné a teplé barvy.
Ložnice
Relaxace, mír a klid. Tyto pocity toužíme navodit v ložnici. Hlavním cílem je zajistit odpočinek a klidný spánek. Proto volíme spíše teplejší barvy světla okolo 2 700 - 3 000K. Příjemná modrá a neutrální tóny zaplaví náš mozek potřebným melatoninem.
Domácí pracovna
Zde je třeba být soustředěný a maximálně produktivní. Denní světlo je ideálním řešením. Zároveň však nesmíme intenzitu přehánět. Vhodná teplota barvy světla se pohybuje okolo 3 000 - 5 000K.
Obývací pokoj
Tento multifunkční prostor vyžaduje kombinaci vícero světel. Ovšem vybíráme spíše z teplejších odstínů. Pro posezení s přáteli nebo sledování filmu toužíme po romantičtější atmosféře. Pro zvýraznění designových prvků v místnosti si vystačíme s typem denního světla okolo 3 000K.
Kuchyň a koupelna
Tyto dvě místnosti se od těch předchozích trochu vymykají. V jejich prostoru je nutná dobrá viditelnost. V kuchyni si musíme vidět pod ruce a být soustředěni při vaření. V koupelně potřebujeme jasnější světlo nejen pro ranní přípravy před zrcadlem, ale je to nezbytné i kvůli bezpečnosti. Vítanými hodnotami je rozmezí od 3000 do 5000K.