Index podání barev, typ patice, příkon žárovky či stupeň krytí. Pro laiky neznámé pojmy, které je však nutné zvážit při výběru toho správného osvětlení. Co v sobě termíny nesou? A v čem ovlivňují funkčnost jednotlivých svítidel? Připravili jsme pro vás přehledný slovníček.
Světelný tok představuje jeden z nejvýznamnějších ukazatelů zdrojů osvětlení. Přesně vyjadřuje světelnou energii, kterou zdroj vyzáří za 1 sekundu. Jeho hodnota nám udává, jak moc bude konkrétní svítidlo svítit, přičemž je zohledněna i citlivost lidského oka na jednotlivá světla barevného spektra.
Jednotkou je lumen (lm). Ten je definován jako světelný tok svítidla o svítivosti 1 kandela do prostorového úhlu 1 steradián. Klasická wolframová žárovka má světelný tok 13,5 lm/W, naproti tomu LED žárovky jsou na hodnotě okolo 80 - 100 lm/W. U nich je ovšem také důležité zohlednit počet diod a barevnou teplotu světla (viz. níže). Filamentové žárovky jsou schopné svítit až do úhlu 360º a díky použitým technologiím dosahují hodnoty až 130 lm/W.
Intenzita osvětlení je definována jako světelný tok dopadající na jednotku plochu. Jedná se tedy o podíl světelného toku (udávaného v lm) a plochy (v m²). Jednotkou se stává lux (lx). Tuto veličinu lze snadno zjistit pomocí luxmetru. Tato důležitá jednotka je pak rozhodující při umístění svítidla. Pro chodby a vstupní místnosti se uvádějí jako ideální hodnoty okolo 100lx, u kuchyní či pokojů až 350lx a v pracovních místnostech přes 1000lx.
Zde je třeba říci, že se jedná o velmi relativní ukazatel. Důležitou roli zde hraje vzdálenost světelného zdroj od měřené plochy. Pokud umístíme lampičku 30 cm nad stůl, může na něm dosáhnout hodnoty 1500lx, 20 cm bokem se však intenzita již ztenčuje na menší číslo. Zatímco na pracovních místech je hladina stanovena normou, v domácnostech mluvíme spíše o doporučeních a vždy závisí na subjektivním pocitu.
Příkon žárovky vyjadřuje množství energie dodané za jednotku času. Jednoduše se jedná o vyjádření spotřeby elektrické energie konkrétním zdrojem. Udává se ve Wattech (W). A k čemu je tento ukazatel dobrý?
Dle jeho hodnot lze vypočítat spotřebovanou energii, a to velmi jednoduše. Stačí příkon vynásobit časem, po který byla žárovka připojena k síti. Pokud je zdroj vyjádřen hodnotou 12 W, znamená to, že po hodinu svícení bude žárovka odebírat 12 W a spotřebuje se 12 watthodin (Wh). Jelikož jsou ceny za energii často vyjádřeny v kWh, stačí vše vydělit číslem 1000.
Ukázka výpočtu celodenního provozu 12 W žárovky:
12 (W) x 1 (hodina) = 12 Wh = 0,012 kWh
0,012 kWh x 24 hodin = 0,228 kWh x 4,91 Kč (průměrná cena za elektřinu) = 1,4 Kč = 516 Kč/rok
Jedná se o hodnocení věrnosti barevného vjemu, tedy schopnosti svítidla reprodukovat barvy objektu v porovnání s přirozeným slunečním osvětlením. Čím vyšší číslo, tím lepší. Kvalitní LED žárovky disponují s CRI 80 a více. Díky tomu jsou vhodné téměř do všech prostor a místností.
Patice je ta část žárovky, do které je usazeno osvětlovací těleso. Každé svítidlo pak obsahuje určitou objímku. K ní je potřeba vybrat žárovku se správným závitem. Na trhu je hned několik druhů, mezi ně patří šroubovací, bajonetové či integrované LED moduly.
Patice E27 - jedná se o klasický velký závit o průměru 27 mm. Pro tuto patici jsou ideální téměř všechny druhy žárovek, které najdou uplatnění v interiéru domácnosti i okolo domu.
Patice E14 - tento typ vyniká menším průměrem a používá se často u dekorativních svítidel. Patice je především navržena pro úsporné typy žárovek.
Patice GU10 - tato patice má dva symetrické výstupky o průměru 5 mm s roztečí 10 mm. Jedná se o oblíbenou variantu, která zvládne napětí až 230 V.
Stupeň krytí představuje odolnost svítidel vůči vniknutí cizích těles a kapalin. Označuje se zkratkou IP, která je doplněna o odpovídající číslo. Více o tomto pojmu se dozvíte v našem minulém článku.