Osvětlení pracoviště a jeho správná intenzita

Pokud chceme zlepšit intenzitu osvětlení na pracovišti, nemusí to nutně znamenat, že nakoupíme více svítidel a spotřebujeme větší množství energie. Naopak. Velká míra světla může způsobovat zdravotní problémy jako bolest hlavy či stres. Proto je nutné spíše provést revizi stávajících lamp, žárovek, reflektorů a dalších typů.

Nebojte se přírodního světla

Přirozené světlo se stává důležitou součástí pracoviště. Jeho doporučená hladina v prostoru se pohybuje mezi 1,5 – 5 %. Pro oči příjemné denní světlo podporuje pracovní výkon, efektivitu, kreativitu a duševní pohodu každého zaměstnance.

Práce s ním však vyžaduje citlivé zacházení. Přímý sluneční svit může být kontraproduktivní a je třeba ho značně regulovat. Možností je spoustu. Začínají u orientace oken a končí se stínící technikou. Zároveň je třeba počítat s úbytkem světla v zimních měsících.

V tomto směru je důležité se vyvarovat oslnění. Není vhodné se posadit čelem k oknu, ideální pozice je bokem. Dobrou volbou jsou matnější povrchy, které neodrážejí tolik slunce a chrání tak oči.  

Hlavně svítit pod ruce

Vhodné umístění často podceňujeme. A stačí se řídit základním pravidlem, že by světlo mělo být nasměrované na ruce nikoliv přímo do očí. Zároveň je nutné myslet na bezpečnost. Potenciální hrozby musíme vidět. Jedná se například o schody, snížené stropy atd.

Intenzita svítidla pak závisí na činnosti. BOZP pravidelně vydává doporučené možnosti v různých typech provozů.

Budoucnost tkví v chytrém osvětlení

Pokud jsme v předchozích řádcích mluvili o vhodné kombinaci přirozeného a umělého světla, chytré osvětlení se v tomto směru může stát dobrým pomocníkem. Jelikož se intenzita denního světla mění s ročním obdobím, je tomu nutné neustále přizpůsobovat rozmístění svítidel. Anebo ne.

Chytrá svítidla nabízejí velké množství funkcí, které si poradí s každou situací. Jedním kliknutím na mobilním telefonu lze zvýšit nebo snížit intenzitu dle potřeby. Se samotným svítidlem nemusíme již manipulovat.

Projektové osvětlení

Se svítidly inteligentní povahy budete mít situaci neustále pod kontrolou. V chytré aplikaci stačí vytvořit hned několik programů, připravených naplnit funkci jednotlivých světel. Například v konferenční místnost lze připravit rozdílnou skladbu pro týmový meeting, školení či jednání s důležitým klientem.

5 jednoduchý rad, jak dbát na osvětlení na pracovišti

  1. Maximálně využijte potenciál přírodního osvětlení
  2. Dbejte na povahu povrchů jednotlivých prvků v interiéru
  3. Nalezněte nejlepší místo pro svítidla. Vyvarujte se oslnění očí.
  4. Využijte moderní technologie a chytrá svítidla
  5. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu
Vytvořeno04.10.2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
NastaveníPovolit vše