Chytrá domácnost nabízí hned několik cest, jak šetřit přírodu a snížit uhlíkovou stopu stejně jako naše roční výdaje za elektřinu. Ať už k enviromentálním problémům zaujímáme jakýkoliv postoj, znečištění ovzduší každým rokem stoupá. To je skutečnost. Volba inteligentních zařízení je moderní směr, jak nikterak neomezit vlastní návyky a přitom pomoci planetě.
Inteligentní řízení domácnosti může šetřit až 40 % ročních výdajů za vytápění.
LED žárovky využívají až 70 % méně elektrické energie než klasická varianta.
Nabídka chytrých zařízení se neustále rozšiřuje a již dávno se nepohybuje pouze v oblasti svícení. Inteligentní termostat zvládne efektivně korigovat vyhřívání domácnosti. Chytré zásuvky naopak poskytují ucelený přehled výdajů za elektřinu a jsou schopné samy řídit spotřebu připojených zařízení.
Svítidla stále tvoří samostatnou kapitolu a nabízejí nejširší množství funkcí. Lze je ovládat na dálku, proměňovat intenzitu dle nálady a vytvořit speciální programy svícení v závislosti na čase. To vše s cílem šetřit energii a přírodu. A vývoj pokračuje. Moderní technologie jako je komunikační protokol ZigBee či LED filament ještě více podporují celkovou úsporu zdrojů.
Mít vše pod kontrolou. Chytrá domácnost vytváří efektivně řízený ekosystém, do kterého jsou připojena všechna zařízení. Ty lze následně ovládat jednoduše prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu či tabletu. I stovky kilometrů daleko máme vše pod dohledem.
Tento předpoklad zvyšuje náš zájem o spotřebu energie v domácnosti. Některé přístroje jako jsou chytré zásuvky či termostat nám navíc dávají reálné informace o výdajích. Stačí jeden klik od pracovního stolu v kanceláři a vypneme zapomenuté světlo či topení.
V současné chvíli jsme pouze na začátku cesty k maximálně úspoře přírodních zdrojů. Chytrá domácnost má však všechny předpoklady, jak ušetřit planetu od zbytečného plýtvání. Ať už se bude jednat o zaparkovaný elektromobil v garáži, automaticky řízené zavlažování dle potřeb trávníku nebo inteligentní lednička, která nás vždy upozorní na expiraci jednotlivých potravin.