Historie chytré domácnosti aneb 5 výzev do budoucna

V roce 2025 se odhaduje, že domovy budou vybaveny více jak 80 miliardami chytrých přístrojů. S rostoucí poptávkou čelí chytrá domácnost řadě výzev. Mezi ně patří rostoucí ceny, aplikace AI technologie, ekologie, bezpečnost a zvýšení kvality života každého z nás.

Je ráno 7:48. Budík sám vypočítal ideální čas probuzení na základě našeho rozvrhu v online kalendáři a spánkového rytmu. Líbezná melodie zní z reproduktoru a žaluzie se natáčejí, aby do místnosti vpustily tak akorát paprsků. Sprcha se nastaví na ideální teplotu, a to dle našeho aktuálního rozpoložení, které analyzovaly skryté zdravotní senzory. 

Při přípravě snídaně pomáhají ruce robotického sous-chefa a radio ladí oblíbený kanál s novinkami. Elektrický automobil již vyhřívá sedadla a dům se chystá provést nezbytná bezpečnostní opatření. Signál z kamer a pohybových senzorů neustále vysílá signál do tabletu umístěného na pracovním stole. Vše je v bezpečí. 

1) Rostoucí ceny chytrých přístrojů 

Trh s chytrými technologiemi roste raketovým tempem. V USA a Kanadě je každý rok vyšší o 31 %. Evropa nezůstává pozadu a Asie již hraje prim ve výrobě a rozvoji. Rostoucí poptávka a vyšší nároky ze strany uživatelů, budou nutit firmy k rozvoji technologií. Přijde s tím i zvyšování cen? 

Před časem se největší hráči na trhu spojily, aby společně rozvíjely bezdrátovou komunikační technologii ZigBee. A právě tento postup může nést ovoce. Možnost propojit produkty jednotlivých výrobců usnadní život spotřebitelům. Vzájemná komunikace a sdílení nejnovějších technologií posune chytrou domácnost o další krok kupředu. 

2) AI technologie a chytrá domácnost

Dalším milníkem by se měl stát rozvoj AI technologií. Ať se jedná o pomocníka v kuchyni či opravdu inteligentní vysavač. Připravme se na to, že chytré přístroje brzy budou cítit, slyšet a vidět. Vše bude napojeno na centrální senzor, který jednotlivá data bude brát a vyhodnocovat. Zařízení bude schopné se učit a dle toho přizpůsobit své funkce

3) Ochrana životního prostředí 

Úsporné osvětlení, výroba energie prostřednictvím slunečních paprsků a elektrický automobil v garáži. Chytrá domácnost jde ruku v ruce s ochranou životního prostředí. Jednotlivé produkty jsou navrženy tak, aby maximálně snížily využití energetických zdrojů a roční provozní náklady stlačily na minimum. 

Cílem se stává vytvořit takový ecosystém, který funguje jen v nutných případech. Zatímco se nacházíte mimo domov, topení i zásuvky se vypínají. 

4) Bezpečnost především

Zajištění bezpečnosti je jedna z největších výzev chytré domácnosti. Až 70 % všech zařízení, které využíváme, je možné hacknout. Tímto se celý systém stává křehkou záležitostí. Prozatím můžeme být v klidu, osvětlení ani zásuvky neshromažďují naše citlivá data a pro kyberzloděje nejsou nikterak zajímavé. S budoucností a novými přístroji se riziko může zvyšovat. 

Vždy bude záležet především na nás, jak se k hrozbám postavíme. Pokud uděláme maximum pro zabezpečení, budeme sklízet ovoce. Stačí nechat instalaci na profesionálních firmách, dostatečně zabezpečit Wi-Fi připojení, nepodceňovat hesla a neustále aktualizovat celý systém. 

5) Zvýšení kvality života 

62 % Američanů si pořizuje chytré přístroje z bezpečnostních důvodů. Evropané zase touží po ekologickém chování a snižování emisí. Inteligentní domácnost bude postupně odpovídat na tyto otázky a zvyšovat kvalitu života každého z nás.

Vytvořeno04.10.2021
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeOdmítnout